Skip to content

217 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$433,250
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block49
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,240
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
30%
Improvement Value:$320,600
70%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+1.0%
2024$11,255+5.9%
2023$10,628-0.1%
2022$10,642+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$433,250
DeedBook 12414, Page 769

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004