Skip to content

1057 Prospect AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1990

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block50
Lot1.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,097
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
34%
Improvement Value:$272,800
66%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+1.0%
2024$10,166+5.9%
2023$9,599-0.1%
2022$9,612+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 14958, Page 1977

Property Sale

Sale
$522,000
DeedBook 13345, Page 714

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5697, Page 380

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5482, Page 26

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5166, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 4610, Page 128