Skip to content

1041 Prospect AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block50
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class18
Description1.5SF/BIG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,717
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
23%
Improvement Value:$459,300
77%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,881+1.0%
2024$14,737+5.9%
2023$13,916-0.1%
2022$13,934+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16692, Page 687Recorded3/24/2017