Skip to content

112 Silo AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block51.02
Lot22.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage5,178
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
21%
Improvement Value:$523,800
79%
Total Assessment$663,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,482+1.0%
2024$16,323+5.9%
2023$15,413-0.1%
2022$15,433+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft5,178DeedBook 20242, Page 1927Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$830,814
DeedBook 14086, Page 1968

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,836,000
DeedBook 13854, Page 1891

Property Sale

Sale
$1,220,000
DeedBook 12827, Page 1139