Skip to content

1 Kelly CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2018

Property Information

Block51.02
Lot22.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class18
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,614
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
17%
Improvement Value:$680,600
83%
Total Assessment$820,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,376+1.0%
2024$20,179+5.9%
2023$19,054+1.3%
2022$18,819+486.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 17161, Page 1858Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$1,836,000
DeedBook 13854, Page 1891

Property Sale

Sale
$1,220,000
DeedBook 12827, Page 1139