Skip to content

25 Anise CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block51.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,349
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
23%
Improvement Value:$484,400
77%
Total Assessment$630,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,653+1.0%
2024$15,502+5.9%
2023$14,638-0.1%
2022$14,657+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft4,349DeedBook 16581, Page 1556Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$443,100
DeedBook 11193, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 2002