Skip to content

29 Anise CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block51.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,005
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
32%
Improvement Value:$305,400
68%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+1.0%
2024$10,967+5.9%
2023$10,356-0.1%
2022$10,370+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft3,005DeedBook 18140, Page 1249Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$396,100
DeedBook 11325, Page 1478