Skip to content

30 Anise CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block51.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,439
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
25%
Improvement Value:$438,000
75%
Total Assessment$584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,501+1.0%
2024$14,361+5.9%
2023$13,560-0.1%
2022$13,578+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft4,439DeedBook 17691, Page 1863Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft4,439DeedBook 16540, Page 1502Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft4,439DeedBook 15585, Page 386Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$518,260
DeedBook 11383, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 2003