Skip to content

14 Mimi PlaceManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block51.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,613
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,600
27%
Improvement Value:$404,800
73%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+1.0%
2024$13,559+11.2%
2023$12,191-0.1%
2022$12,206+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$602,000
Sq Ft3,613DeedBook 17559, Page 663Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14842, Page 1795

Property Sale

Sale
$431,500
DeedBook 11220, Page 1206

Property Built

Built

Year Built: 2002