Skip to content

11 Anise CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block51.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,960
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
26%
Improvement Value:$399,900
74%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,480+1.0%
2024$13,350+5.9%
2023$12,606-0.1%
2022$12,622+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft3,960DeedBook 18562, Page 1360Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 15669, Page 747Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$425,750
DeedBook 11145, Page 1867

Property Built

Built

Year Built: 2002