Skip to content

1126 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block51.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,039
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
31%
Improvement Value:$327,700
69%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,747+1.0%
2024$11,634+5.9%
2023$10,985-0.1%
2022$11,000+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$378,985
DeedBook 11143, Page 1969

Property Built

Built

Year Built: 2002