Skip to content

1131 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block51.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,711
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
27%
Improvement Value:$398,700
73%
Total Assessment$549,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,644+1.0%
2024$13,512+8.7%
2023$12,432-0.1%
2022$12,448+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,711DeedBook 18040, Page 682Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$404,285
DeedBook 11136, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 2002