Skip to content

103 Silo AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$674,856
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block51.08
Lot22.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,155
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
30%
Improvement Value:$354,200
70%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+1.0%
2024$12,433+5.9%
2023$11,740-0.1%
2022$11,755+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$674,856
DeedBook 14177, Page 1574

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,836,000
DeedBook 13854, Page 1891

Property Sale

Sale
$1,220,000
DeedBook 12827, Page 1139