Skip to content

10 Little CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block51.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,761
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
26%
Improvement Value:$408,900
74%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,689+1.0%
2024$13,556+5.9%
2023$12,801-0.1%
2022$12,818+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,761DeedBook 16203, Page 261Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$420,050
DeedBook 11239, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2002