Skip to content

1102 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block51.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,804
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
32%
Improvement Value:$299,100
68%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+1.0%
2024$10,797+5.9%
2023$10,196-0.1%
2022$10,209+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,804DeedBook 16722, Page 1803Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$333,631
DeedBook 10818, Page 1482

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,320,000
DeedBook 10294, Page 1071