Skip to content

22 Saint Meena AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block51.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,574
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
35%
Improvement Value:$261,000
65%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046+1.0%
2024$9,949+5.9%
2023$9,395-0.1%
2022$9,407+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 16168, Page 1884Recorded8/21/2015

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 15442, Page 1165

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10276, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,028,000
DeedBook 5545, Page 941