Skip to content

6 Popper StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block51.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,360
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
24%
Improvement Value:$437,800
76%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,391+1.0%
2024$14,252+5.9%
2023$13,458-0.1%
2022$13,476+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft4,360DeedBook 15686, Page 1951Recorded11/15/2013

Property Sale

Sale
$729,000
DeedBook 13720, Page 1114

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 13077, Page 388

Property Sale

Sale
$631,974
DeedBook 11966, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,320,000
DeedBook 10294, Page 1071