Skip to content

13 Sugarhill RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
May 26, 2011

Property Information

Block51.13
Lot28.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,350
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
19%
Improvement Value:$256,300
81%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+1.0%
2024$7,793
Property History

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 14902, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 2003