Skip to content

49 Sugarhill RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block51.13
Lot28.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,405
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
20%
Improvement Value:$259,900
80%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+1.0%
2024$8,029
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 18222, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2002