Skip to content

42 Sugarhill RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block51.13
Lot28.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,330
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
19%
Improvement Value:$248,000
81%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+1.0%
2024$7,529
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15297, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 2002