Skip to content

30 Sugarhill RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$212,571
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block51.13
Lot28.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,874
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
22%
Improvement Value:$205,000
78%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+1.0%
2024$6,487
Property History

Property Sale

Sale
$212,571
DeedBook 10962, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 2002