Skip to content

15 Fairview TerraceManahawkin, NJ 08050

Built 1945

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block51.14
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage739
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
28%
Improvement Value:$141,500
72%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+22.0%
2024$4,001+5.9%
2023$3,778-0.1%
2022$3,783+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft739DeedBook 16567, Page 1525Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12087, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1945