Skip to content

1066 Prospect AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$458,250
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block51.15
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,193
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
30%
Improvement Value:$323,100
70%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+1.0%
2024$11,388
Property History

Property Sale

Sale
$458,250
DeedBook 12067, Page 1207

Property Built

Built

Year Built: 2004