Skip to content

5 Hearthwood CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block51.15
Lot1.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage5,025
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
25%
Improvement Value:$498,100
75%
Total Assessment$663,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,485+1.0%
2024$16,325
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000
DeedBook 19057, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 2005