Skip to content

175 Beachview AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1990

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block51
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,200
29%
Improvement Value:$348,300
71%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,154+1.0%
2024$12,037+5.9%
2023$11,366-0.1%
2022$11,381+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft3,912DeedBook 15581, Page 1087Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 12273, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4626, Page 377