Skip to content

157 Beachview AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
Jun 15, 1992

Property Information

Block51
Lot2.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,586
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
30%
Improvement Value:$328,200
70%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+1.0%
2024$11,528+5.9%
2023$10,886-0.1%
2022$10,900+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 4991, Page 628

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4704, Page 977