Skip to content

17 Willow CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$700,125
Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block51
Lot2.26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,447
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
23%
Improvement Value:$468,800
77%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,102+1.0%
2024$14,956+5.9%
2023$14,122-0.1%
2022$14,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,125
DeedBook 12510, Page 1216

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,610,000
DeedBook 11848, Page 609