Skip to content

5 Butterfly CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$638,450
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block51
Lot2.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,427
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
23%
Improvement Value:$459,000
77%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,732+1.0%
2024$14,589+5.9%
2023$13,776-0.1%
2022$13,794+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$638,450
DeedBook 12418, Page 1734

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,610,000
DeedBook 11848, Page 609