Skip to content

11 Warren CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block51
Lot3.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
33%
Improvement Value:$283,200
67%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+1.6%
2024$10,338+11.1%
2023$9,304+8.6%
2022$8,565+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14809, Page 1866

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5383, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5050, Page 279