Skip to content

28 Warren CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$805,660
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block51
Lot3.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,385
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
29%
Improvement Value:$361,100
71%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,626+1.0%
2024$12,504+13.1%
2023$11,058-0.1%
2022$11,073+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$805,660
Sq Ft3,385DeedBook 18667, Page 899Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 12600, Page 357

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 10910, Page 1903

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10212, Page 1004

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 5106, Page 303