Skip to content

54 Manor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block56.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
29%
Improvement Value:$181,000
71%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+1.0%
2024$6,266+5.9%
2023$5,916-0.1%
2022$5,924+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,572DeedBook 17632, Page 778Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 16503, Page 1542Recorded9/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 10005, Page 292

Property Sale

Sale
$625,800
DeedBook 5545, Page 502