Skip to content

50 Manor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block56.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
28%
Improvement Value:$192,300
72%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+1.0%
2024$6,543+10.4%
2023$5,929-0.1%
2022$5,937+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,570DeedBook 18236, Page 411Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 16719, Page 1701Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 5736, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$625,800
DeedBook 5545, Page 502