Skip to content

316 Deer Lake CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block56.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
34%
Improvement Value:$158,300
66%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+1.0%
2024$5,872+5.9%
2023$5,545-0.1%
2022$5,552+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,705DeedBook 17827, Page 272Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,705DeedBook 17655, Page 1556Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 15463, Page 1730

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$30,970
DeedBook 4479, Page 62