Skip to content

26 Daniels DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1989

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block56.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,912
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$200,700
69%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+1.0%
2024$7,124+5.9%
2023$6,727-0.1%
2022$6,736+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 16628, Page 920Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10089, Page 1869

Property Built

Built

Year Built: 1989