Skip to content

18 Daniels DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block56.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
29%
Improvement Value:$227,000
71%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+1.0%
2024$7,911+5.9%
2023$7,470-0.1%
2022$7,480+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10806, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$215,800
DeedBook 4702, Page 847