Skip to content

14 Daniels DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block56.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
40%
Improvement Value:$123,400
60%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+1.0%
2024$5,070+5.9%
2023$4,788-0.1%
2022$4,794+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 15570, Page 1266Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5305, Page 921

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4747, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$36,385
DeedBook 4484, Page 614