Skip to content

329 Deer Lake CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block56.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,409
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
24%
Improvement Value:$256,100
76%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+1.0%
2024$8,336+5.9%
2023$7,872-0.1%
2022$7,882+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 11513, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 10817, Page 1473

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5170, Page 524