Skip to content

309 Deer Lake CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block56.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,079
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
26%
Improvement Value:$224,600
74%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523+1.0%
2024$7,451+10.2%
2023$6,764-0.1%
2022$6,773+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10915, Page 1314

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5338, Page 124

Property Sale

Sale
$88,100
DeedBook 5303, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$33,700
DeedBook 4462, Page 107