Skip to content

358 Deer Lake CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block56.07
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
25%
Improvement Value:$280,500
75%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+1.0%
2024$9,147+5.9%
2023$8,638-0.1%
2022$8,649+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$392,500
Sq Ft2,536DeedBook 17645, Page 835Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 14901, Page 256

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12379, Page 66

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10142, Page 95

Property Sale

Sale
$161,050
DeedBook 5105, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1993