Skip to content

385 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$266,526
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block56.08
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,236
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
24%
Improvement Value:$238,400
76%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+1.0%
2024$7,748+5.9%
2023$7,317-0.1%
2022$7,326+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$266,526
DeedBook 11008, Page 1403

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 5674, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1999