Skip to content

361 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block56.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,250
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
26%
Improvement Value:$226,500
74%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+1.0%
2024$7,483+5.9%
2023$7,066-0.1%
2022$7,075+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 5760, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1999