Skip to content

357 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block56.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,464
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
30%
Improvement Value:$172,000
70%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+1.0%
2024$6,061+5.9%
2023$5,724-0.1%
2022$5,731+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,464DeedBook 19700, Page 892Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 16205, Page 1939Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 13668, Page 1303

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 12731, Page 1617

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 10706, Page 1090

Property Sale

Sale
$154,295
DeedBook 5670, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1998