Skip to content

353 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block56.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,755
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
26%
Improvement Value:$212,500
74%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+1.0%
2024$6,812+6.1%
2023$6,419-0.1%
2022$6,427+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,874
DeedBook 5692, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1999