Skip to content

341 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1989

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block56.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
25%
Improvement Value:$221,400
75%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+1.0%
2024$7,259+14.8%
2023$6,320+1.2%
2022$6,247+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 16951, Page 321Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13818, Page 1220

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5245, Page 766

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5008, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1989