Skip to content

360 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Date
Apr 3, 2021

Property Information

Block56.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,766
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
24%
Improvement Value:$236,800
76%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,784+1.0%
2024$7,709+5.9%
2023$7,279-0.1%
2022$7,289+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 14615, Page 1218

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11286, Page 266

Property Sale

Sale
$181,100
DeedBook 5667, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1999