Skip to content

356 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$161,900
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block56.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,506
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
31%
Improvement Value:$165,300
69%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+1.0%
2024$5,894+5.9%
2023$5,566-0.1%
2022$5,573+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 5710, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1999