Skip to content

392 Chestnut DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$186,900
Last Sale Date
Feb 11, 1999

Property Information

Block56.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,194
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
22%
Improvement Value:$264,300
78%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+1.0%
2024$8,294+5.9%
2023$7,832-0.1%
2022$7,842+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,900
DeedBook 5666, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1999