Skip to content

126 Oxycocus RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Nov 14, 1991

Property Information

Block56
Lot13.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75/
Sq Footage2,830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
30%
Improvement Value:$261,000
70%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+1.0%
2024$9,143+5.9%
2023$8,633-0.1%
2022$8,644+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4956, Page 50

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4679, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1980