Skip to content

84 Oxycocus RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block56
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,540
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
32%
Improvement Value:$174,300
68%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,347+1.0%
2024$6,285+5.9%
2023$5,935-0.1%
2022$5,943+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12680, Page 363

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 10801, Page 1728

Property Sale

Sale
$153,025
DeedBook 5608, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1998