Skip to content

117 Rowan CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block56
Lot2.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,189
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
22%
Improvement Value:$335,900
78%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,660+1.0%
2024$10,556+9.7%
2023$9,620-0.1%
2022$9,632+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft3,189DeedBook 15978, Page 160Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$497,500
DeedBook 12020, Page 395

Property Sale

Sale
$285,600
DeedBook 10212, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 2000